پزشکی چیست و دکتر کارا کیست؟

رشته پزشكي چيست ؟

سلام دوستان کارای من، امروز می خوام در مورد رشته پزشکی با شما صحبت کنم.چرا ؟ خوب معلومه چون تو خانواده ما ایرانی ها رشته پزشکی یه چیز دیگه است 🙂 و خیلی ها در موردش سئوال دارن که در این مطلب سعی کردم در مورد با شما عزیزان صحبت کن.

البته در ادامه سعی می کنم یکم رسمی تر صحبت کنم تا خدای نکرده به دوستان پزشک بر نخوره 😉  در این رشته که ۴ مرحله ی علوم پایه ، فیزیو پاتولوژی ، کارآموزی بالینی و کارورزی بالینی وجود دارد به تربیت دانشجویان جهت پیشگیری ، درمان ، بازتوانی افراد بیمار پرداخته می شود.

شاید بپرسید که خاص‌ترين ويژگي‌هاي رشته پزشكي چیه ؟

به نظر من مطلب قابل بیان در خصوص خاص ترین ویژگی رشته پزشکی، طول دوره این رشته است. پشتکار درونی و حقیقی عامل موفقیت و حفظ نشاط در سپری کردن این رشته با ارزش هست، تأمل و دقت در انتخاب این رشته جایگاه ویژه ای دارد که با انتخاب آگاهانه می توان به وظایف سنگین این انتخاب به خوبی عمل کرد و در پایان سرافراز و پیروز به درجه دکتری رسید. 🙂

دوره هاي نظام آموزش پزشكي

نظام آموزش پزشکی عمومی شامل ۵ دوره علوم پایه، فیزیوپاتولوژی، کارآموزی بالینی، کارورزی بالینی و کارورزی است.
مرحله علوم پایه درواقع عامل ارتباطی‌ای بین درس های دبیرستان و پایه با درسهای تخصصی پزشکی است، بدین ترتیب که شامل آن قسمت از درسهای پایه است که به بدن انسان مربوط می‌شود؛ برای مثال، بیوشیمی قسمتی از علم شیمی است که در مورد شیمی بدن موجود زنده (در این‌جا انسان)‌ صحبت می‌کند و همین‌طور سایر درسهای این مرحله که در بخش درسها شرح داده می‌شوند. که برای همین به دوستانی که هنوز کنکور ندادن و در دوره دبیرستان هستند حتماً پیشنهاد می کنم حسابی درس بخونن چون اونوقت این مرحله مثل آبخوردن میشه براشون و حس می کنند دارن موارد قبلی را دوره می کنند که در ایجاد اعتماد به نفس برای ادامه دادن این مسیر با قدرت کمک زیادی بهشون می کنه 🙂

مرحله شناخت نشانه و علایم بیماری و چگونگی پیدایش علایم بیماری، در ارتباط با عامل بیماری‌زا و چگونگی پیدا کردن آن در معاینه‌ها و آموزش نظری دستگاههای تشخیص ، بدون توجه به درمان است. در این دوره ، دانشجو مفهوم بیماری و علایم آن و نحوه تشخیص آن را به صورت نظری مطالعه نموده،‌ چگونگی آن را با توجه به درسهای علوم پایه فرا می‌گیرد.

مرحله بعدی شامل دوره کارآموزی (استاژری) است که دانشجو در این مرحله ، به بیمارستان و بالین بیماران می‌رود و در کنار درسهای نظری، روشهای تشخیص و درمانی را در بالین بیمار می‌آموزد.

در این قسمت، استادان در مورد هر بیمار، توضیحات لازم را به دانشجویان ارائه می‌دهند و دانشجو نیز زیرنظر استاد، فرآیندهای معاینه بالینی و فنون تشخیص را به کار می‌برد و شیوه درمان و تجویز دارو را نیز در هر مورد می‌آموزد. در این مرحله درسهای نظری نیز ارائه می‌شود که مکمل کار بالینی در این بخش خواهد بود.

مرحله بعد دوره کارورزی (انترنی) است، دانشجو پس از فراگیری راههای تشخیص و درمان به صورت مستقل و با نظارت کلی روزانه استادان، اقدام به بیماریابی، تشخیص و درمان نموده، مواد آموخته شده در مرحله کارآموزی (استاژری) را در عمل به کار می‌برد و تجربه می‌اندوزد.

در کل دوره پزشکی عمومی دو امتحان اصلی (حیاتی) وجود دارد که شامل امتحان جامع علوم پایه و دیگری امتحان جامع پرانترنی می‌باشد. قبولی در این دو امتحان، لازمه ورود به مرحله بعدی است.

آينده شغلي رشته پزشكي چطوریه ؟

رشته پزشکی با همه سختی هایی که یک دانشجو در راه آن متحمل می شود متأسفانه در بازار کار خود دچار مشکلات فراوانی شده که بعضی مطالب نگران کننده آن در حد حرفهای معمولی مردم کوچه بازار درآمده ولی واقعیت هر رشته – جدای از مدیریت توانمندی که جهت جذب فارغ التحصیلان دانشگاه ها لازم است- این است که دانشجوی باانگیزه و دارای پشتکار، کار شایسته خود را می یابد.

بازار کار رشته پزشکی از منزل شخصی پزشکان شروع و تا بیمارستانها، کلینیک ها، درمانگاه ها، اورژانس ها و کلیه مراکز درمانی در بخش های دولتی و خصوصی، ورزشگاه ها و غیره گسترش می یابد و در صورت بضاعت و توانائی مالی امکان تأسیس مطب را نیز می توان یکی از بخش هایی دانست که پزشک اشتغال خود را فراهم می کند.

البته به نظرم من برای کسی که کارشو بلده از همون موقع دانشگاه میان دنبالش و کلی کار هست براش و یک پزشک کارا هیچ وقت بی کار نمیمونه 🙂

برای اینکه طولانی شدن مطلب شما را اذیت نکنه ادامه مطلب را بعلاوه یک محتوای خیلی جذاب در مورد چگونه یک مطب کارا راه اندازی کنیم را در مطلب های بعدی خدمتتون ارائه می کنیم.

فرایی باشید و کارا 🙂

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *